Miért ég ki egy elektromos autó?
Manapság az elektromos autók használata egyre népszerűbbé válik számos országban, mivel a környezettudatos megoldások használatára való törekvés egyre elterjedtebb. A főbb iparági szereplők és autógyártók nagyjából egyetértenek abban, hogy az elektromos autózásé a jövő szemben a hagyományos, belső égésű motorokkal hajtott autókkal. Az elektromos autók használata a hatótávparán túl is aggodalmat válthat ki az emberekben, különösen amiatt, hogy az elektromos autók tüzeit a mai technológiai szinten nagyon nehéz kezelni. A kérdés, hogy miért ég ki egy elektromos autó és milyen okok vezethetnek az elektromos autók tűzesetéhez?
Kulcsszó: akkumulátor
Bár nem feltétlenül egyetlen okra vezethető vissza minden elektromos autóval történt tűzeset, a tapasztalatok alapján kijelenthető hogy a legnagyobb veszélyforrást a hajtáslánc akkumulátorai jelentik. Az elektromos autók akkumulátorai nagyobb hőt képesek termelni, mint a kisebb elektromos eszközökben használt akkumulátorok. A tűzkeletkezés folyamatának elején az akkumulátor sérülését követően veszélyes gőzök és gázok keletkeznek, ami eleinte az akkumulátoron belüli nyomást növeli meg, majd ez a környezetbe jut a nyomáscsökkentő szelepeken keresztül. Ez a hő általában 100 Celsius fok feletti kritikus hőmérséklet esetén kontrollálhatatlanná válik, a tárolt energia felszabadul és az éghető elektrolit meggyullad. Ennek a jelenségnek a megnevezése a hőmegfutás. Szinte biztosra vehető, hogy a többi akkumulátor cellára is átterjed a tűz, és fontos megjegyezni hogy jelenleg nem ismert hatásos technológia a hőmegfutás cellán belüli megállítására. Az elektromos autókban található akkumulátorokat általában védelmi rendszerekkel látják el, amelyek segítségével azok túlmelegedése vagy meghibásodása esetén az autó vészhelyzetben kikapcsolja magát. A legelterjedtebb akkumulátor típusokban használatos anyagok, ritkaföldfémek égése rendkívül heves gyorsaságú, ami megnehezíti az oltásukat.
De akkor mit lehet tenni ilyen esetben?
Az akkumulátor-tüzek hagyományos tűzoltó készülékkel nem olthatóak, de még a tűzoltók által használt vízsugárból is jóval többre van szükség mint egy belső égésű motorral hajtott autó esetében, de a lánggal égés letörése után is folytatni kell a hűtést, mivel a visszagyulladás mindaddig lehetséges, amíg tárolt energia van az akkumulátorban. Ebből kifolyólag más eszközökkel kell megkísérelni az ilyen tüzek oltását, vagy stratégiát kell váltani és inkább a tűz továbbterjedésének megakadályozására kell fókuszálni.
A világ tűzoltóságai is aktívan vizsgálják azokat a technikai vívmányokat, amelyek hatékonyan képesek az ilyen jellegű tüzek eloltására. Ilyen megoldások lehetnek a speciális, erre a célra kifejlesztett ponyvák, amelyek az égő autóra ráhúzva megakadályozzák a tüzet tápláló oxigént és megszüntetik a lánggal égést. Ennek használata azonban azzal a hátránnyal jár, hogy viszonylag közel kell merészkedni az éppen hevesen égő, robbanáshoz közeli állapotban lévő akkumulátorhoz is, ami a beavatkozó erők testi épségét veszélyeztetheti. Hátrány továbbá, hogy a ponyvák alkalmazása szűk térben – például parkolóházban, ahol több egymás mellett parkoló autó nehezíti a hozzáférést – gyakorlatilag lehetetlen.
Fontos a megelőzés
Bár kisebb karbantartás igényű, mint egy belső égésű motorral hajtott autó, az előbbiek alapján láthatjuk, hogy rendkívül fontos az elektromos autó megfelelő karbantartása. A gyártói utasítások megismerésével és betartásával csökkenthetjük a kockázatot. Tudjuk, hogy a megelőző karbantartás mindig jobb, mint a pótlólagos javítás, ezért akkor se feledkezzünk meg róla, ha elektromos autót vezetünk.
A megfelelő, jó minőségű és az adott típushoz tartozó töltőegységek használatával a töltésből illetve túltöltésből eredő tűzveszély csökkenthető. Ne használjunk olyan töltőt, amit a gyártó nem ajánl az autóhoz! A vezetési stílusunk alakításával, a defenzív vezetési gyakorlat alkalmazásával pedig a balesetekből, illetve az akkumulátor sérüléséből adódó tűzveszély kialakulásának kockázatát csökkenthetjük. Ne vállaljunk túlzott kockázatot az utakon!